Nerimo sutrikimas yra psichinės sveikatos būklė, kuriai būdingas per didelis nerimas, baimė ir nervingumas, galintis trukdyti kasdienei veiklai. Nors nerimas yra normali reakcija į stresą, nuolatinis ir didžiulis baimės ir nerimo jausmas gali būti varginantis.

Vien Jungtinėse Amerikos Valstijose ja serga daugiau nei 40 milijonų suaugusiųjų ir tai yra vienas iš labiausiai paplitusių psichikos sveikatos sutrikimų. Deja, šis sutrikimas lietuviams pasireiškia ne ką rečiau. Turėdami tinkamą žinių bagažą ir priemones, nerimo sutrikimą turintys asmenys gali gyventi visavertį gyvenimą.

Nerimo sutrikimas yra kelių tipų

nerimo sutrikimasYra keletas nerimo sutrikimų tipų ir kiekvienas turi savo specifinius simptomus ir priežastis. Generalizuotam nerimo sutrikimui (GNS) būdingas per didelis nerimas ir baimė dėl įvairių kasdienių situacijų.

Panikos sutrikimas apima pasikartojančius panikos priepuolius, kurie gali atsirasti staiga ir be jokios akivaizdžios priežasties.

Socialinio nerimo sutrikimas yra didžiulė socialinių situacijų baimė, dėl kurios žmonės gali vengti susibūrimų ar veiklos, susijusios su socialine sąveika.

Kokiais simptomais gali pasireikšti nerimo sutrikimas?

Nerimo sutrikimų simptomai kiekvienam žmogui gali skirtis, tačiau dažniausiai pasireiškia per didelis prakaitavimas, dažnas širdies plakimas, dusulys, drebulys, nervingumas ar neramumas.

Kiti simptomai:  sunku susikaupti, miego sutrikimai ir vangus elgesys. Jei manote, kad turite nerimo sutrikimą, labai svarbu kreiptis į specialistą, kad gautumėte tikslią diagnozę ir rastumėte veiksmingą gydymą.

Nerimo sutrikimų valdymas

Nerimo sutrikimų valdymas apima terapijos, vaistų ir gyvenimo būdo pokyčių derinį. Kognityvinė – elgesio terapija (KET) yra įprasta terapijos forma, padedanti žmonėms nustatyti ir valdyti neigiamus mąstymo ir elgesio modelius, kurie prisideda prie nerimo.

Vaistai, tokie kaip antidepresantai ar benzodiazepinai, taip pat gali padėti valdyti simptomus. Gyvenimo būdo pokyčiai, tokie kaip reguliari mankšta, sveikos mitybos įpročiai ir streso mažinimo metodai, tokie kaip meditacija ar joga, gali padėti valdyti nerimo simptomus.

Pagalba nerimo sutrikimą turinčiam asmeniui

Jei turite draugą ar mylimąjį, sergantį nerimo sutrikimu, palaikymas ir supratimas gali labai pakeisti jų sveikimo kelionę. Labai svarbu išklausyti jų rūpesčius ir įtikinti juos, kad jie nėra vieni. Taip pat gali būti naudinga paskatinti juos ieškoti profesionalios pagalbos ir padėti atlikti tas užduotis už juos, kurios gali jiems sukelti nereikalingą stresą. Turite būti kantrūs ir nesmerkti, nes nerimo sutrikimą gali būti sunku įveikti.

Nepamirškite pasiūlyti paramos ir supratimo tiems, kurie kovoja su šia būkle. Visada atminkite, kad su laiku, kantrybe ir atkaklumu pasveikti tikrai įmanoma.