Pasaulis įžengė į naują autentifikavimo erą, kai biometriniai duomenys (unikalios fizinės ir elgsenos charakteristikos, pvz., pirštų atspaudai, rainelės skenavimas, balso, eisenos ar veido atpažinimas) vis dažniau naudojami siekiant nustatyti ir autentifikuoti asmenis.

Biometrinis identifikavimas užtikrina aukštą tikslumo ir patogumo lygį, tačiau taip pat kelia susirūpinimą dėl privatumo ir saugumo. Šiame tinklaraščio straipsnyje bus aptariami biometrinių duomenų privalumai ir trūkumai bei pateikiamas gilesnis šios technologijos supratimas.

Biometriniai duomenys – ypač tikslūs

biometriniai duomenysVienas iš pagrindinių biometrinio identifikavimo pranašumų yra didelis tikslumas. Skirtingai nuo tradicinių autentifikavimo metodų, tokių kaip slaptažodžiai, biometriniai duomenys palieka mažai vietos klaidoms.

Biometriniai duomenys kiekvienam asmeniui yra unikalūs ir negali būti lengvai atkartojami, todėl apsimetėliams sunku gauti neteisėtą prieigą prie šios informacijos. Nepriklausomai nuo to ar jis naudojamas vyriausybės ar privačiame sektoriuje, biometrinis identifikavimas gali padėti išvengti tapatybės vagystės, sukčiavimo ir kibernetinių atakų.

Didesnis patogumas atliekant autentifikaciją

Naudojant biometrinį atpažinimą, nereikia atsiminti slaptažodžių, nešiotis identifikavimo kortelių ar raktų. Jums tereikia parodyti savo veidą, balsą arba pirštų atspaudus, kad galėtumėte gauti prieigą prie norimos srities.

Dėl to biometrinės technologijos yra patraukli galimybė verslo savininkams ir vyriausybinėms agentūroms, norintiems sustiprinti saugumo kontrolę ir gerinti vartotojo patirtį.

Tačiau, patogumas taip pat gali būti dviašmenis kardas. Biometriniai duomenys saugomi serveriuose, o jei į šiuos duomenis bus įsilaužta, gali būti padarytas didžiulis asmeninės informacijos saugumo pažeidimas. Pavyzdžiui, iš Indijos Aadhaar biometrinės duomenų bazės buvo pavogti daugiau nei 1 milijardo žmonių duomenys, todėl kilo susirūpinimas dėl privatumo ir saugumo.

Biometriniai duomenys gali sukelti bėdų dėl privatumo

Biometrinių duomenų naudojimas kelia susirūpinimą dėl privatumo ir sutikimo juos naudoti. Biometriniam identifikavimui reikia rinkti ir saugoti asmeninę informaciją, kuria dažnai dalijasi agentūros ar šalys.

Asmenys dažnai nežino, kaip naudojami jų biometriniai duomenys ir ar jie davė aiškų sutikimą. Be to, dažnai nėra aiškių gairių kiek laiko galima saugoti arba kaip juos naudoti, o tai padidina netinkamo naudojimo riziką.

Biometrinių duomenų naudojimo šališkumas

Taip pat buvo susirūpinta dėl biometrinių duomenų naudojimo šališkumui ir diskriminacijai sustiprinti. Pavyzdžiui, dažnai nustatoma, kad veido atpažinimo technologija nėra tokia tiksli nustatant tamsesnio odos atspalvio žmones arba moteris, o tai gali turėti rimtų pasekmių teisingumui ir teisėsaugai. Svarbu pašalinti šiuos trūkumus ir siekti labiau įtraukiančio ir teisingesnio biometrinių technologijų naudojimo.

Brangus technologinis įgyvendinimas

Biometrinės technologijos įdiegimas gali būti brangus ir atimti daug laiko. Tam, kad biometrinės sistemos veiktų, reikalinga tam tikra aparatinė ir programinė įranga. Todėl mažoms ar vidutinėms įmonėms gali būti sunku juos pritaikyti. Be to, sistemos ir programinės įrangos licencijų kaina gali būti didelė. Tai gali būti didelė kliūtis mažiau išsivysčiusioms šalims arba nepasiturinčioms bendruomenėms.

Biometriniai duomenys užtikrina aukštą tikslumo ir patogumo lygį. Tačiau, taip pat kelia daug problemų ir rūpesčių dėl privatumo, sutikimo davimo ir atsiradusio šališkumo. Kadangi ir toliau pasitikėjimas technologijomis auga, svarbu užtikrinti, kad neapgalvoti žingsniai neatneštų žalos šiuos duomenis pateikiantiems vartotojams.