Kaip apskaičiuoti plotą – galvą pasukti tenka praktiškai visiems žmonėms. Apskaičiuoti objekto ar erdvės plotą yra esminis įgūdis, naudojamas įvairiose darbo ir kasdienio gyvenimo srityse. Tikslus ploto apskaičiavimas yra labai svarbus nuo grindų ploto nustatymo iki projektui reikalingo dažų kiekio įvertinimo.

Šiame išsamiame vadove mes gilinsimės į ploto skaičiavimo meną, apimdami viską, ką reikia žinoti, kad įvaldytumėte šį esminį įgūdį.

Kas yra plotas?

kaip apskaiciuoti plotaKas yra plotas – matematika mums sako, kad dvimatės formos ar paviršiaus plotas nustatomas pagal jo dydį ir paprastai išreiškiamas kvadratiniais vienetais. Kvadrato ar stačiakampio ploto apskaičiavimo formulė yra paprasta: kraštinės, kuri statmena ilgiui, ilgį padauginkite iš pačios kraštinės ilgio. Pavyzdžiui, jei stačiakampio ilgis yra 4 metrai, o plotis – 3 metrai, tada plotas bus 4 x 3 = 12 kvadratinių metrų.

Kaip apskaičiuoti plotą kai forma yra trikampis?

Apskaičiuokite trikampio plotą pagal šią paprastą formulę: 1/2 pagrindo, padauginto iš aukščio. Pagrindas yra viena iš trikampio kraštinių, o aukštis yra statmena pagrindui linija, kuri eina į priešingą viršūnę. Pavyzdžiui, panagrinėkime trikampį, kurio pagrindas yra 10 cm, o aukštis – 8 cm. Trikampio plotas bus 1/2 x 10 x 8 = 40 kvadratinių cm.

Kaip apskaičiuoti plotą kai galvoje turimas apskritimas?

Apskritimo ploto nustatymo formulė PI padauginta iš apskritimo spindulio kvadratu. Spindulys yra linija nuo apskritimo centro iki apskritimo krašto. Pavyzdžiui, jei apskritimo spindulys yra 5 cm, plotas bus 3,14 x 5^2 = 78,5 kvadratinio cm.

Trapecija apskaičiuojama sudėtingiau

Trapecijos plotas apskaičiuojamas lygiagrečių kraštinių ilgius sudedant ir padalijus iš dviejų, o gautą rezultatą padauginant iš trapecijos aukščio. Tarkime, kad trapecijos kraštinių ilgis yra 6 ir 8 metrai, o aukštis – 5 metrai. Trapecijos plotas bus 1/2 x (6+8) x 5 = 35 kvadratiniai metrai.

Galiausiai, mąstantiems kaip apskaičiuoti plotą, būtina suvokti, kad netaisyklingos formos reikalauja šiek tiek daugiau kūrybiškumo, kai reikia skaičiuoti jų plotą. Vienas iš būdų tai padaryti yra padalinti juos į pagrindines formas, pvz., stačiakampius ir trikampius, ir pridėti atitinkamas sritis. Lengviausias būdas tai padaryti yra vizualiai padalyti formą ir apskaičiuoti kiekvienos dalies plotą. Kai žinomi visų dalių plotai, jie sudedami, kad būtų nustatytas bendras formos plotas.

Apibendrinant galima pasakyti, kad suskaičiuoti skirtingų formų plotą iš pradžių gali atrodyti nelengva, tačiau šiek tiek pasipraktikavus, tai galima padaryti greitai ir tiksliai. Jeigu iki šiol nežinojote kaip apskaičiuoti plotą ir vis dar blaškotės, tiesiog atsidarykite šią pamoką.

Mokėjimas apskaičiuoti plotą yra būtinas daugeliui įvairių užduočių ir projektų įvairiose darbo srityse ir kasdieniame gyvenime. Tai įgūdis, kuris tikrai gali praversti, o su šiuo vadovu dabar turite visus pagrindinius įrankius, kurių reikia norint pradėti. Taigi, pradėkite matuoti!