Kalendorius 2023 metams PDF formatu pateikiamas visiškai nemokamai! Atsisiuntę failą, tiesiog naudokitės spausdinimo galimybe. Šis kalendorius pateikiamas spausdinimui A4 formato lapuose.
Virtualus kalendorius, kuriame pateikiamas darbo dienų skaičius, darbo valandos bei pažymėtos šventinės dienos ir savaitgaliai rasite paspaudę šią nuorodą.
Atsisiųsti ir atsispausdinti galite šioje atsisiuntimo nuorodoje. Atsisiųsti galite visiškai nemokamai! Failas apima 12 mėnesių t.y. kiekvienas mėnuo pateikiamas atskirame lape. Gero naudojimo, o jeigu įdomu – paskaitykite žemiau pateiktą straipsnį, kuriame pateikiama esminė informacija apie kalendoriaus atsiradimą.
Kalendorius 2023 metams nėra toks paslaptingas kaip anksčiau
Kalendorius 2023 metams gali būti naudojamas tiek darbo dienų sekimui, tiek ir svarbių datų pažymėjimui. Nuo religinių švenčių stebėjimo iki gimtadienių užrašymo – kalendorius buvo seniai naudojamas įrankis, padedantis stebėti laiką ir pažymėti ypatingas dienas. Bet, ar kada susimąstėte nuo ko viskas prasidėjo? Kaip atsirado mūsų kalendoriaus sistema?
Šį kalendorių, pavadintą popiežiaus Grigaliaus XIII, kuris iš pradžių jį įgyvendino 1582 m., vardu, šiandien naudoja dauguma pasaulio šalių. Nors dabartinis kalendorius 2023 ir kitiems metams naudojamas net buitinių darbų pasižymėjimu (pavyzdžiui, pasižymima kada kirpti plaukus kitą kartą), jo kūrimo raida yra kur kas gilesnė. Leiskimės į kelionę laiku ir sužinokite kaip ši sistema atsirado ir kaip ji vystėsi per šimtmečius.
Dabartinis kalendorius 2023 metams yra didelio darbo rezultatas
Grigaliaus kalendoriaus kūrimo istorija datuojama 1545 m., kai popiežius Paulius III įsteigė komisiją, kuri reformuotų tuo metu galiojantį Julijaus kalendorių – tą patį, kurį Julijus Cezaris sukūrė 45 m. pr. Kr., kuris tapo vis netikslesnis dėl klaidingo skaičiavimo bei keliamųjų metų.
Julijaus kalendorius buvo atsilikęs 11 minučių. Šis neatitikimas laikui bėgant padidėjo taip, kad 1545 m. jis buvo paklaidoje per 10 dienų! Reaguodamas į tai, popiežius Grigalius XIII paskyrė astronomų komisiją, kuri ištaisytų šį netikslumą ir sukurtų naują kalendorių. Po kelių bandymų jie galiausiai sukūrė kalendorių su fiksuotu 400 metų ciklu, kuris išliktų tikslus šimtmečius. Dabartinis kalendorius 2023 metams yra to rezultatas.
Modifikacijos laikui bėgant
Nors Grigaliaus XIII komanda sukūrė tikslią sistemą, per visą istoriją buvo atlikta keletas modifikacijų, siekiant neatsilikti nuo besikeičiančių laikų. Pavyzdžiui, 1752 m. Didžioji Britanija pakeitė Julijaus kalendorių į Grigaliaus kalendorių, nes tai buvo Britanijos parlamento, vadinamo „Didžiąja reformacija“, pastangomis, kurios perkėlė Britaniją nuo senų prie modernesnių požiūrių.
Dėl šio pakeitimo nuo rugsėjo 2 d. iki rugsėjo 14 d. buvo praleista 11 dienų (taigi, jei jūsų gimtadienis būtų buvęs tuo laikotarpiu būtumėte buvę 11 dienų atjaunėję teoriškai).
Kiti pakeitimai apima tam tikrų taisyklių, pvz., keliamųjų metų ir Velykų skaičiavimų, patikslinimus, kurie laikui bėgant buvo periodiškai atnaujinami, siekiant užtikrinti tam tikrų religinių apeigų tikslumą. Kalendorius 2023 metams žymi savaitgalius ir darbo dienas, tačiau kitose šalyse šios dienos gali skirtis, nes priešingai nuo Lietuvos, kitos šalys turi savas nacionalines šventes.
Palyginimas su kitais kalendoriais
Kitas įdomus mūsų dabartinės kalendorių sistemos aspektas yra jos palyginimas su kitais kalendoriais visame pasaulyje. Vienas iš tokių pavyzdžių yra Indijos Saka era, pagrįsta induizmo mėnulio saulės kalendoriumi ir apimanti Mėnulio mėnesius kartu su saulės sezonais. Keliamieji metai laikomi kas trejus metus, o ne ketverius, kaip tai daroma mūsų Grigaliaus sistemoje (kai kurios senovės civilizacijos naudojo panašias sistemas). 2023 kalendorius ir kitų metų skaičiuojamos dienos automatiškai perkeliamos, tačiau nėra niekaip išskiriamos.
Be to, nors dauguma šalių šiandien laikosi mūsų Grigaliaus sistemos, vis dar kai kurios šalys, pvz., Etiopija, naudoja savo versiją, vadinamą Ge’ez arba Etiopijos ortodoksų bažnyčios kalendoriumi, kurį sudaro 13, o ne 12 mėnesių per metus. Papildomas mėnuo pridedamas kiekvieną kartą per dvejus ar trejus metus, priklausomai nuo to, kokio tipo mėnulio ciklas vyksta tuo konkrečiu laikotarpiu.
Nesvarbu, ar mes tai suprantame ar ne, dauguma šiuolaikinėse visuomenėse gyvenančių žmonių kasdien naudoja tam tikrą kalendorių. Nesvarbu ar tai būtų ypatingos progos žymėjimas ar tiesiog patikrinimas kokia šiandien diena – jis tikrai praverčia gyvenime.
Grigaliaus kalendorius nuėjo ilgą kelią nuo jo atsiradimo beveik prieš 500 metų. Jis toliau vystosi iki šios dienos, kai skirtingos šalys koreguoja tam tikras taisykles pagal savo papročius ir įsitikinimus, kartu išsaugodamos bendrą tikslumą. Visi šie kalendorių variantai parodo kiek daug darbo įdedama kuriant veiksmingą sistemą, išlaikant lankstumą tarp daugelio kultūrų visame pasaulyje.