Akcizas yra vienas tų mokesčių, kurį tenka mokėti visiems. Kaip verslininkas, žinote, kad mokesčiai yra būtina verslo dalis. Bet, ar suprantate akcizo sąvoką? Apie jį ir visus niuansus skaitykite žemiau.

Kas yra akcizas?

akcizasAkcizas yra netiesioginio mokesčio rūšis, taikoma tam tikroms prekėms ir paslaugoms, siekiant padidinti vyriausybės biudžeto pajamas. Jis skiriasi nuo kitų mokesčių rūšių, pvz., pajamų ar pardavimo mokesčių, nes yra mokamas už konkrečius produktus ir paslaugas, o ne už vartotojų ar įmonių pajamas ar pirkinius.

Be to, akcizo mokestis paprastai yra pagrįstas produkto kiekiu arba svoriu, o ne kaina, todėl jis skiriasi nuo pardavimo mokesčių, pagrįstų prekių ir paslaugų pirkimo kaina.

Kada taikomas ir mokamas akcizas?

Verslininkas mokės akcizą kai įsigys tam tikras prekes, kurioms taikomas toks apmokestinimas. Dažniausiai apmokestinamos prekės yra benzinas, alkoholis, cigaretės, padangos, šaunamieji ginklai ir tam tikri prabangos daiktai, pavyzdžiui, papuošalai ir brangūs automobiliai.

Akcizo dydis priklausys nuo perkamos prekės, pavyzdžiui, dujos gali būti apmokestinamos vienu tarifu, o alkoholis apskritai gali būti apmokestinamas kitu tarifu. Svarbu pažymėti, kad kiekvienoje valstybėje taikomos skirtingos prekių apmokestinimo taisyklės, todėl prieš pirkdami jas, turėtumėte patikrinti tos šalies įstatymus.

Kaip verslininkas gali išvengti akcizo mokesčio?

Geriausias būdas verslininkui išvengti nereikalingų akcizo mokesčių – būti informuotam apie savo bei kitų šalių įstatymus, susijusius su tokio tipo apmokestinimu. Be to, verslininkams kartais gali būti taikomos išimtys, jei jie atitinka tam tikrus kriterijus (pvz., mažas pajamas).

Galiausiai, kai kurios valstybės siūlo paskatas įmonėms, kurios investuoja į atsinaujinančius energijos šaltinius, pavyzdžiui, saulės baterijas. Šios paskatos gali būti akcizų pavidalu, todėl prieš investuojant į atsinaujinančius energijos išteklius verta ištirti visas galimybes.

Apibendrinant galima pasakyti, kad verslininkai turi suprasti kas yra akcizas, kad įsitikintų, jog perkant prekes ar paslaugas, kurioms taikomas šio tipo mokestis, moka reikiamą sumą. Lietuvoje akcizų dydžiai skelbiami Valstybinės mokesčių inspekcijos internetiniame puslapyje. Ten taip pat rasite informacijos apie tai, kaip mokamas akcizas bei kokiems verslo subjektams bei kategorijoms šis mokestis nėra taikomas.