Balansas, taip pat žinomas kaip finansinės padėties ataskaita, yra finansinis dokumentas, naudojamas parodyti organizacijos turtą ir įsipareigojimus.
Tai vienas iš svarbiausių dokumentų, kurį įmonė turėtų naudoti, kad galėtų stebėti savo finansinę būklę ir įvertinti riziką, su kuria susiduria priimdama sprendimus. Šiame tinklaraščio įraše aptarsime, kas yra balansas ir kodėl jis svarbus įmonėms.
Ką rodo balansas?
Balansas suteikia pagrindinę informaciją apie organizacijos finansus bet kuriuo metu. Dokumentą sudaro trys pagrindiniai skyriai: turtas, įsipareigojimai ir nuosavas kapitalas / grynoji vertė. Turtas yra kažkas, kas turi vertę organizacijai, pvz., grynieji pinigai ar jiems priklausantis turtas.
Įsipareigojimai yra skolos arba įsipareigojimai, kuriuos organizacija turi sumokėti, pavyzdžiui, paskolos iš bankų arba mokėjimai tiekėjams. Nuosavas kapitalas / grynoji vertė yra skirtumas tarp viso turto ir įsipareigojimų, kurie atspindi savininko nuosavybę įmonėje.
Balanso paskirtis
Balansas gali padėti verslo savininkams tiksliai įvertinti savo dabartinę finansinę padėtį, nustatyti galimas augimo galimybes ir sukurti ateities sėkmės strategijas. Balansas tai taip pat suteikia išorinėms suinteresuotosioms šalims tikslų įmonės finansinės būklės vaizdą, o tai gali padėti jiems priimti labiau pagrįstus sprendimus dėl investavimo į tą įmonę ar bendradarbiavimo su ja. Be to, turėdami atnaujintą balansą gausite tikslų savo verslo veiklos atvaizdą, kai kreipiatės dėl paskolų ar kitų finansavimo formų.
Kaip sudaryti balansą?
Balanso sukūrimas apima visos svarbios finansinės informacijos, susijusios su jūsų verslu, rinkimą, pvz., pajamų ataskaitas, banko ataskaitas, gautinų sumų įrašus, mokesčių deklaracijas ir t.t.. Sudėjus visą savo turtą ir iš to turto atimant įsipareigojimus, kad gautumėte grynąją vertę arba nuosavą kapitalą, matysite tikslų verslo sėkmės lygį. Kai turėsite visą šią informaciją, tereikia ją sutvarkyti į formalų dokumentą, pvz., „Excel“ skaičiuoklę, kad kiekvienas žiūrintis į ją, suprastų, ką tai reiškia.
Apibendrinant, suprasti kaip skaityti ir sudaryti balansą būtina kiekvienam verslo savininkui, norinčiam išlaikyti savo finansų kontrolę ir išlikti konkurencingam šiandienos ekonomikoje. Turėdami atnaujintą balansą galite tiksliai įvertinti savo dabartinę finansinę padėtį, nustatyti galimas augimo galimybes, sukurti ateities strategijas ir t.t..