Arbitražas yra viena iš priemonių, leidžiančių verslui efektyviau valdyti konfliktines situacijas su partneriais ar kitais asmenimis. Jei esate verslininkas, labai svarbu suprasti šią sąvoką.

Tai alternatyvaus ginčų sprendimo forma, leidžianti šalims išspręsti nesutarimus nesikreipiant į teismą. Tai gali būti naudinga daugeliu atžvilgių, įskaitant laiko ir pinigų taupymą, taip pat susijusių šalių santykių išsaugojimą. Pažvelkime atidžiau, kas yra arbitražas ir kaip jis veikia verslo sektorių.

Kas yra Arbitražas?

arbitrazasArbitražas yra teisinis procesas, kurio metu dvi ar daugiau šalių susitaria perduoti savo ginčą nešališkam arbitrui arba arbitrų kolegijai, kuris, remdamasis abiejų šalių pateiktais įrodymais, priims sprendimą.

Pagrindinis skirtumas tarp arbitražo ir bylinėjimosi yra tas, kad užuot kreipęsi į teisėją ar prisiekusiųjų komisiją, šalys gali pasirinkti savo arbitrą (-us). Tai leidžia jiems geriau kontroliuoti procesą ir prireikus kreiptis į savo srities ekspertus.

Arbitražas turi ne vieną privalumą

Arbitražas gali būti labai naudingas verslininkams. Pavyzdžiui, tai leidžia jiems greitai ir efektyviai išspręsti ginčus. Jiems nereikia pereiti ilgo bylinėjimosi proceso. Taip sutaupoma laiko ir pinigų, taip pat išsaugomi santykiai tarp visų dalyvaujančių šalių.

Be to, kadangi arbitražo sprendimai yra privalomi, yra mažesnė apeliacijų ar vykdymo vilkinimo rizika, jei viena šalis nusprendžia nevykdyti sprendimo. Galiausiai, kadangi arbitražo procesai yra konfidencialūs, jie suteikia daugiau privatumo nei vieši teismo procesai.

Arbitražo trūkumai

Nors arbitražas verslininkams turi daug privalumų, yra ir tam tikrų trūkumų, į kuriuos reikėtų atsižvelgti prieš sudarant sutartį.

Pirma, jis gali būti brangesnis nei tradicinis teismo procesas dėl mokesčių, susijusių su arbitro ar arbitrų kolegijos samdymu. Be to, kadangi dauguma arbitražo sprendimų yra privalomi visoms dalyvaujančioms šalims, gali būti ribotos galimybės pateikti apeliaciją, jei viena šalis nesutinka su rezultatu.

Galiausiai, nors daugumoje susitarimų numatyta, kad kiekviena šalis apmokės savo išlaidas, susijusias su procesu (pvz., advokato honorarus), taip yra ne visada. Kartais viena šalis gali sumokėti daugiau nei teisinga dalis dėl teisinių išlaidų, patirtų proceso metu.

Glaustai šnekant, arbitražas gali būti puiki galimybė verslininkams, ieškantiems veiksmingo būdo išspręsti ginčus, nepatiriant ilgo teismo proceso. Tai suteikia keletą privalumų, pavyzdžiui, greitesnis sprendimo laikas ir didesnis privatumas, palyginti su viešais teismo procesais. Tačiau, arbitražas taip pat turi tam tikrų trūkumų. Pavyzdžiui, galimai didesnės sąnaudos dėl mokesčių, susijusių su arbitro ar arbitrų kolegijos samdymu. Taip pat yra ribotos apeliacijos galimybės, jei viena šalis nesutinka su rezultatu. Galų gale, tinkamai naudojamas arbitražas gali padėti verslininkams sutaupyti laiko ir pinigų, kartu išsaugant santykius tarp visų ginčo sprendimo situacijoje dalyvaujančių šalių!